SON DÖNEM ÇOCUK İSTİSMARI VAKALARI HAKKINDA AÇIKLAMA

SON DÖNEM ÇOCUK İSTİSMARI VAKALARI HAKKINDA AÇIKLAMA

Ülkemizde gün geçmesin ki bir yenisi ile karşılaştığımız çocukların cinsel sömürüsü, şiddet, ayrımcılık gibi pek çok hak ihlali yaşanmasın. Çocukların cinsel istismarına yönelik TCK düzenlemelerinin, yaşanan olayların ehemmiyeti ve fazlalığı nazara alındığında yetersiz kaldığı artık tartışmasız bir gerçektir.  Bu minvaldeki açıklamalarımızı daha önce de birçok platformda dile getirmiş olmamıza karşın, görünen o ki; mevcut düzenlemelerin yetersizliği sebebiyle çocuk istismarı vakaları günden güne daha çok artmakta; vahim bir boyuta ulaşmaktadır.

Türkiye’de her dört saatte bir tecavüz veya tecavüze kalkışma suçunun işlendiği, sokaklarda yaşayan yaklaşık 25 bin çocuğun cinsel şiddetle karşı karşıya kaldığı, yılda ortalama 7 bin çocuğun cinsel istismara uğradığı sivil toplum örgütlerince belirtilmektedir. Bu husus ne yazık ki tüm toplumu dehşete düşürmekte, vicdanlarda derin bir yara oluşturmaktadır. Son dönemde yaşanan olaylar, çocuk istismarının birkaç adım ötesine geçmek suretiyle adeta birer vahşet vakası olarak Türk toplumunun bireylerini derinden üzmekte, Türk toplumunun kültürel ve sosyolojik olarak zarar görmesine sebep olmaktadır.

Bu ve buna benzer olayların önüne geçilmesinin yalnızca cezaların caydırıcılığı ile doğru orantılı olduğunu düşünmek elbette doğru değildir. Ne yazık ki senelerdir süre gelen, Türk milletinin örf ve adetlerini değiştirme çabası, bu elim vakalarda vücut bulmaya başlamıştır. Aziz Milletimizin her bir ferdini dehşete düşüren bu menfur olaylar hepimizi ve toplumun vicdanını derinden yaralamıştır. Bu ve benzeri olayların önüne geçiş yine toplum bilincinin aşılanması, anlatılması, çocuğun ve çocukluğun öneminin yeniden herkesçe benimsetilmesi çalışmalarıyla başarıya ulaşacaktır. Bunlarla beraber cezai boyutta caydırıcılığın sağlanması adına da biz Hukuki Mücadele Derneği mensupları milliyetçi avukatlar olarak elimizden gelen çalışmaları dün olduğu gibi bugünde yapacağız.

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza tüm meselelerden daha büyük önem vermiştir. Her zamanki gibi geleceğe ışık tutan sözleri ile zihinlerimizi aydınlatmış, “Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir ” demek suretiyle çocuğun gelişimi noktasında üzerimize düşen yükümlülüğü tek cümleyle hafızalara kazımıştır. Bir başka sözünde ise “Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır ” diyerek Türk toplumundaki çocuğa verilen ehemmiyeti bir kez daha vurgulamıştır. Kadim değerleriyle dünyaya örnek olan bir millet olarak, insanlık dışı bu ve benzeri tüm olayları şiddetle kınıyoruz. Yarınımızın teminatı çocuklarımızın, her zaman ve her şartta yanlarında olduğumuzu tüm mecralarda haykırıyoruz ve yılmaksızın haykırmaya devam edeceğiz.

Son olarak ülkemizin kurucusu Yüce Atatürk’ün dediği gibi; “VATANI KORUMAK ÇOCUKLARI KORUMAKLA BAŞLAR” düsturumuzu bir kere daha yineliyoruz. Saygılarımızla,

 

    HUKUKİ MÜCADELE DERNEĞİ

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.