PINAR GÜLTEKİN’İN KATLEDİLMESİ VE KADIN CİNAYETLERİ HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI

21 Temmuz 2020 sabahında Muğla’ nın Ula ilçesinde 5 gündür kayıp olan üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’ in vahşice öldürülmesi haberini almanın üzüntüsü içerisindeyiz.

Cinsiyet temelli tezahür eden ve ne yazık ki her geçen gün yenisi eklenen kadına yönelik şiddet ve cinayet vakaları ülkemizde ve tüm dünyada en yaygın ve süregelen insan hakları ihlalidir.

Kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet ülkemizde ve tüm dünyada toplumun hiçbir kesimini ayırt etmeksizin gerçekleşmekte ,hayatlara mal olmakta ve toplumları parçalamaktadır. Her gün yüzlerce kadın eşleri veya aile üyeleri tarafından şiddete uğramakta, canavarca hislerle öldürülmektedir.Bu nedenle yetkililerin samimi ve ciddi bir şekilde; kadına bakış açısını değiştirmek için toplumsal zihniyet dönüşümünü sağlayacak çalışmalar yapması zorunluluğunu bir kez daha önemle ifade ediyor ve Hukuki Mücadele Derneği olarak kadına yönelik şiddet ve canavarca eylemlerin son bulması , bu vahşice eylemlerde bulunan kişiler ile ilgili verilecek cezaların üst sınırdan uygulanması , indirim ve şartlı salıverme hükümlerinin uygulanmaması için gerekli yasal düzenlemelerin bir an önce yapılmasını talep ediyoruz.

HUKUKİ MÜCADELE DERNEĞİ

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.