ABDULREHİM HEYİT’İN ŞEHİT EDİLMESİ HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI

 

Çin Halk Cumhuriyeti tarafından devlet politikası haline getirilerek uygulanan Uygur Türklerine yönelik baskı, zulüm ve işkenceleri  günden güne artarak devam etmektedir. Son olarak Türklüğün ve Uygurlu soydaşlarımızın sesi, Dünyaca ünlü büyük sanatçı ve ozan Abdurehim  Heyit de işkencelerle şehit edildiğini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız.

Söylediği bir türkü sebebiyle 2017 yılında zindana atılan  ve 8 yıl hapse mahkum edilen Abdurehim Heyit,  zulüm ve işkencelere ancak 2 yıl dayanabilmiş ve neticesinde uçmağa varmıştır.

Çin Halk Cumhuriyeti Devleti tarafından İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin başta yaşam hakkı, ayrımcılığa tabi tutulmama hakkı, işkence ve kötü muamele yasağı, adil yargılanma hakkı gibi temel ilkelerini düzenleyen 2, 3, 5, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 17, 18, 19 ve 20. maddelerine aykırı zulüm politikalarına derhal son verilmesi için uluslararası toplumun harekete geçmesi artık bir zorunluluk haline gelmiştir.

Sistematik baskı ve yıldırma politikasıyla Uygur Türklerini tamamen yok etmek , Doğu Türkistan’ı haritadan silmek isteyen Zalim Çin İdaresine dur denilmesi, Uygurlu soydaşlarımıza sahip çıkılması için tüm Türk Milletini kenetlenmeye ve başta Türkiye Cumhuriyeti devleti ile diğer Türk devletlerini  gerekli eylemlerde bulunmaya, Çin Halk Cumhuriyeti Devletini de insan haklarına aykırı eylemlerine son vermeye çağırıyoruz.

Merhum Abdurehim Heyit’e ve Çin zulmünün kurbanı tüm şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet, Türk Milletine başsağlığı diliyoruz.

Hukuki Mücadele Derneği

Yönetim Kurulu

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.