MALİ MÜŞAVİR, YMM VE MUHASEBECİLERE ARABULUCULUK YAPMA HAKKI TANINMASINA İLİŞKİN TEKLİF HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI

 

Meclisimizde görüşülmekte olan ve iş davaları dışında ticari davalarda da dava şartı arabuluculuğu hukuk sistemimize getirmeyi amaçlayan yasama faaliyeti kapsamında, arabuluculuk yapabilecek meslek gruplarına avukatlar dışında muhasebeci, mali müşavir ve yeminli mali müşavirlerin eklenmesinin gündemde olduğunu kamuoyundan öğrenmiş bulunmaktayız.

Alternatif bir çözüm yolu olarak 6325 sayılı Kanun ile arabuluculuk, amacı adaleti sağlamak olan hukuk sistemimize girmiş ve 01 Ocak 2018’den itibaren de iş davalarında dava şartı olmuştur. Biz avukatların ve mezun olduğumuz hukuk fakültelerinin amacı, adaletin sağlanmasına hizmet edecek kişilerin eğitilmesidir. Hukuk fakülteleri de sadece bu amaçla Devletimiz tarafından kurulmuş, bu güne kadar da layıkıyla Yüce Milletimize hizmet etmiştir.

Daha 11 ay önce dava şartı arabuluculuk ile hukuk sistemimizde görünür olan ve istatistiki verilere göre yürürlüğe girme amacını gerçekleştirdiğini söyleyebildiğimiz arabuluculuk sistemine, hala arabuluculuk eğitim almış ve sınavın açılmasını bekleyen yüzlerce hukukçu var iken; sadece maddi kazanç beklentisine haiz ve hukuk eğitimi almamış, hukuk nosyonuna dahi sahip olmayan, pratik olarak hukuk hizmeti verilen alanlarda görev almamış  farklı meslek gruplarının dahil edilmesi, bu güne kadar doğru yönde ilerleyen arabuluculuk sistemini kamuoyunda tartışmaya açık hâle getirecek ve daha oturmadan çökmesine sebep olacaktır.

Bu sebeple iş alanları her geçen gün daralan ancak sayıları ise her geçen gün katlanarak artan avukatlar olarak bir iş alanımızın daha, farklı meslek gruplarına açılmak suretiyle elimizden alınmasını, mesleğimiz dışında en önemlisi hukuka ve adalete zarar vereceğini gördüğümüz için doğru ve kabul edilebilir bulmuyoruz.

Hukuk Mücadele Derneği olarak Kamuoyuna saygı ile duyururuz.

HUKUKİ MÜCADELE DERNEĞİ

YÖNETİM KURULU

1 cevap
  1. zoritoler imol
    zoritoler imol says:

    I cherished up to you will receive carried out right here. The cartoon is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. ill undoubtedly come more until now once more as exactly the same just about a lot regularly inside of case you shield this hike.

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.